Wiosna to czas, kiedy zaczynamy myśleć o sezonie letnim. Przyroda rozbudza się do życia, a my nabieramy energii do działania. To najlepszy moment, żeby porzucić dotychczasowe złe nawyki. Dlatego w tym numerze, przedstawiamy podstawowe zasady zdrowego stylu życia. Jeżeli je zastosujesz, będziesz cieszyć się nie tylko zdrowiem, ale i smukłą sylwetką. Zapraszamy do lektury!
ODŻYWIAJ SIĘ REGULARNIE Posiłki należy spożywać w stałych, regularnych odstępach czasu, co około 3 godziny. Regularność nie oznacza tej samej pory każdego dnia, lecz równe odstępy czasowe. Śniadanie zjedz najpóźniej do dwóch godzin od przebudzenia. Nie rezygnuj z niego! Organizm po okresie nocnego postu potrzebuje porządnej dawki energii, by sprawnie funkcjonować cały dzień. Co ważne, jemy wtedy, kiedy jesteśmy aktywni. Zazwyczaj oznacza to jedzenie 5 posiłków dziennie. Jednak jeżeli uczysz się w nocy lub pracujesz nad projektem w pracy do późna, nie rezygnuj z kolejnego posiłku. Istotne jest również, aby kolację zjeść na około 3 godziny przed snem. Zjedzona zbyt późno, nie da nam wypocząć, a organizm, zamiast się regenerować, skupi się na trawieniu. Z kolei jeżeli przerwa będzie zbyt długa, nieznośne burczenie w brzuchu nie da nam zasnąć. Zapomnij o kolacji o 18! To znany mit dotyczący żywienia. Każdy z nas prowadzi inny tryb życia, pracuje w innych porach, ma inny chronotyp czyli tzw. rytm określający preferowane godziny aktywności. Dlatego nie sugeruj się innymi osobami, ustal własne, indywidualnie dopasowane zasady, opierając się na powyższych zaleceniach… CZYTAJ DALEJ
Mięta
Rośliny stanowią cenne źródło związków farmakologicznych odgrywających dużą rolę we współczesnej medycynie. Popularnymi, wykorzystywanymi nie tylko w medycynie, ale również w przemyśle m.in. perfumeryjnym są gatunki mięty należące do…
Wiesiołek
Wiesiołek dwuletni (łac. Oenothera biennis) to znana od dawna roślina o właściwościach leczniczych. Pochodzi z Ameryki, ale jest rozpowszechniona w całej Europie. W Polsce można ją spotkać w parkach, ogrodach, ale i na łąkach oraz terenach…
Imbir – właściwości lecznicze
Imbir (łac. Zingiber officinale Roscol) to znana od wieków roślina, którą obecnie uprawia się w tropikalnej Azji, Indiach, Chinach i Ameryce. Do celów leczniczych i kulinarnych wykorzystuje się jej korzeń. Ze względu na wysoką zawartość…