Często myślimy, że wraz z końcem zimy kończy się również okres przeziębień. Czy aby na pewno? Wielu pacjentów mylnie określa mianem przeziębienia wszelkie objawy chorobowe górnych dróg oddechowych. Szczególnie kiedy główny z nich – ból gardła – dodatkowo spotęgowany jest wysoką gorączką. Otóż w takim przypadku możemy mieć do czynienia z anginą. ANGINA TO POWSZECHNA NAZWA ZAPALENIA MIGDAŁKÓW. INFEKCYJNA CHOROBA, KTÓRA ATAKUJE MIGDAŁKI PODNIEBIENNE ORAZ BŁONĘ ŚLUZOWĄ GARDŁA.
Anginę różnicujemy w zależności od mikroorganizmów, które ją wywołały. Stąd też spotkać możemy: anginę wirusową – częstą u dzieci, bakteryjną oraz najcięższą, ponieważ może dawać najwięcej powikłań ogólnoustrojowych czyli anginę wrzodziejącą (ropną). Anginę najczęściej wywołują bakterie z grupy paciorkowców. To właśnie one mogą zagrażać nam również w lecie, ponieważ do zakażenia paciorkowcami często dochodzi podczas jedzenia lodów – idealnego środowiska dla rozwoju tych bakterii, szczególnie kiedy dojdzie do lekkiego rozmrożenia i powtórnego zamrożenia słodyczy. Angina atakuje pacjentów w każdym wieku, jednak najbardziej narażone są dzieci. Dwoma głównymi przyczynami zarażenia się: są kontakt z chorą osobą, a także niedostateczna dbałość o higienę osobistą. Zarażenie następuje drogą kropelkową, stąd też najbardziej narażeni jesteśmy w miejscach gdzie przebywa spora liczba ludzi czyli sklepy, urzędy, szkoły, przedszkola. Jednak należy również pamiętać, że do zarażenia może dojść wtedy kiedy korzystamy z przedmiotów używanych wcześniej przez chorego – picie z tej samej szklanki, dzielenie sztućców, a nawet praca na klawiaturze, na której wcześniej pracował chory. Już samo przeniesienie wirusa czy bakterii na własnych dłoniach w obrębie twarzy, ust czy nosa może doprowadzić do zakażenia. Pamiętajmy zatem o dokładnym myciu rąk i trzymaniu dłoni z dala od twarzy. Anginą zdecydowanie łatwiej można się zarazić w czasie gdy jesteśmy przemęczeni psychicznie i fizycznie. Nasz układ odpornościowy nie ma siły walczyć z nowym wrogiem, pierwsza linia obrony czyli migdałki – zostają przejęte i pojawiają się objawy choroby… CZYTAJ DALEJ
Szczepienia przeciw COVID-19
Pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach wykryto pierwsze przypadki zapalenia płuc spowodowane zakażeniem nowym typem wirusa. Początkowo zidentyfikowany patogen potraktowano jako lokalny problem…
Czym jest bulimia?
Bulimia nervosa, czyli żarliwość psychiczna (popularnie zwana po prostu bulimią) to jedno z częściej występujących zaburzeń na tle odżywiania. Najczęściej, bo w ponad 90% przypadków, rozpoznawana jest u młodych kobiet i nastolatek…
Czym jest zakrzepica żylna?
Zakrzepica żylna to dość powszechne schorzenie, które dotyka osoby w różnym wieku. Polega na powstawaniu, w wyniku zaburzonego przepływu krwi, zakrzepów w żyłach. Dotyczy głównie kończyn dolnych, choć zdarza się także zakrzepica…